RADIO TV OLTENITA
Social

Intervenţie pirotehnică pentru asanarea muniţiei rămasă neexplodată

grenadaIntervenţie pirotehnică pentru asanarea muniţiei rămasă neexplodată în comuna Nicolae Bălcescu

 

Un cetățean din comuna Nicolae Bălcescu a descoperit o grenadă defensivă (muniţie rămasă neexplodată) în timp ce efectua săpături în propria gospodărie

 

Un echipaj de specialişti pirotehnişti din cadrul I.S.U. „Barbu Ştirbei” al judeţului Călăraşi a intervenit prompt şi a înlăturat pericolul

 

În data de 14.09.2016, ora 20.12, un echipaj de specialişti pirotehnişti din cadrul Detaşamentului de pompieri Călăraşi s-a deplasat pe raza comunei Nicolae Bălcescu, pentru ridicarea, asanarea teritoriului de muniţia rămasă neexplodată şi transportul unei grenade defensive.

Respectivul element de muniţie rămasă neexplodată a fost descoperit de către un cetățean, Sorin B., în timp ce efectua săpături în propria gospodărie.

Conştientizând pericolul reprezentat de muniţia rămasă neexplodată descoperită, acesta a anunţat de urgenţă organele abilitate, utilizând numărul de urgenţă 112, pentru a solicita intervenţia echipajului  pirotehnic.

Specialiştii pirotehnişti au intervenit cu o autospecială şi au ridicat elementul de muniţie rămasă neexplodată, pe care l-au depozitat în vederea distrugerii.