FOTBALUL INTERBELIC IN OLTENITA=capitol din MONOGRAFIA MUNICIPIULUI OLTENITA de PAUL AMU !

Fotbalul se practica din sinceră plăcere, iar echipa nu era sponsorizată de nimeni. Rar când, vreun comerciant
sau negustor mai înstărit le oferea câte o masă la restaurant.
Jucătorii aveau condiţie fizică, lucrau sau aveau servici fiecare pe unde putea, erau familişti, onorabili,
respectaţi şi apreciaţi de localnici, iar arbitri de regulă, nu erau din Olteniţa. Pe atunci nu se pomenea de cartonaşe
galbene sau roşii, pentru că în general jucătorii aveau un comportament corespunzător. Nu s-a pomenit
ca vreun jucător să fie scos afară din teren pentru atitudinea necuviincioasă. În general, scorul se stabilea în
cadrul celor 90 de minute, de regulă ferindu-se să fie egal şi numai în foarte rare cazuri departajarea se făcea
prin lovituri de la 11 metri, iar Jean Ionescu, în multe cazuri, a apărat şi asemenea mingii.
Aşa a fost odată, de mult şi aşa nu va mai fi niciodată.
Din cei de atunci, cei mai în vârstă care au trecut de 90 de ani, au fost Gică Moise şi Jean Ionescu.
MECIUL DE FOTBAL DISPUTAT LA OLTENIŢA, DUMINICĂ 31 MARTIE 1935
între echipele “VENUS” din localitate şi “VOINŢA” BUCUREŞTI
Presa vremii consemna evenimentul sportiv şi anume că duminică 31 martie 1935, la Olteniţa s-a disputat
meciul de fotbal dintre echipele “Venus” din localitate şi “Voinţa” Bucureşti.
Se relata că noua formaţie “Venus” Olteniţa a făcut o frumoasă impresie celor 800 de spectatori, obţinând
o binemeritată victorie de 3-0 (0-0). Ambele echipe au prestat un joc foarte bun. În prima repriză au dominat
bucureştenii, iar în a doua repriză localnicii.S3090003
“Voinţa” a dominat la început dar din cauza multor combinaţii în faţa porţii pierde ocazii clare de a marca.
Spre sfârşitul reprizei “enus” atacă insistent dar nu poate marca din cauza portarului care este imbatabil.
În a doua repriză “Venus” atacă, avantajată şi de vânt şi marchează trei puncte şi anume : Vasile Hociotă
2 goluri, iar Gică Moise înscrie un gol. Echipa “Venus” a prezentat următoarea formaţie: Jean Ionescu, Petrică
Russe, Pascale, Gică Moise, Lazăr, Porojan, Iancu Vardianu şi Vasile Hociotă. Absolut pe toţi i-am cunoscut.
De precizat că în anul 2006, singurul supravieţuitor este Gică Moise care a trecut de 91 de ani, iar Jean Ionescu
a decedat în anul 2005 la azilul de bătrâni din Sibiu, la vârsta de 90 de ani.Pe jean Ionescu îl voi prezenta pe
larg cititorului la locul potrivit. Presa vremii consemna că s-au remarcat de la învingători din echipa noastră –
“Venus”: Jean Ionescu, Petrică Russe, Porojan, Gică Moise, Vasile Hociotă şi Lazăr. De asemeni se mai
menţiona că a arbitrat corect Ştefan Gheorghe. Acesta din urmă s-a născut la 5 ianuarie 1910, avea în anul
1935 vârsta de 25 de ani şi era proaspăt avocat. Era ahtiat după fotbal însă nu a jucat niciodată datorită fizicului
care nu-l ajuta. Era foarte slab. Îl voi prezenta şi pe Ştefan Gheorghe pe larg, la locul potrivit.                                                                                                                                                                                                                                               Olteniţa, Duminică 29 Aprilie 1935
Pe terenul din Olteniţa s-a disputat meciul de fotbal dintre echipele Sportul muncitoresc Bucureşti şi
Venus – Paza Dunării Olteniţa. Scorul (1-0) (0-0).
Pe verso fotografiei este aplicată ştampila dreptunghiulară pe care scrie : Foto-Karoly-Olteniţa, iar Jean
Ionescu a scris matchul de Foot-ball. sp. Muncitoresc – Venus (1-0)(0-0) – 29.IV.1935 Olteniţa.
În fotografia păstrată de Jean Ionescu, veşnicul portar al echipei, în plan îndepărtat se vede rezervorul de
apă, iar eu printre jucători am identificat :
Rândul de sus în picioare de la stânga la dreapta :
1. Marinuş Călinescu, care însoţea echipa peste tot, pe post de chibiţ, 2. Troşca, 4. Vasile Hociotă, 5.
Porojan, 7. Costică Răţoi, 10. Aurică de la Vergu, penultimul Aurel Moise şi ultimul din margine Mitran
arbitru.
Din rândul din mijloc nu am cunoscut pe nimeni.
Rândul trei de jos : Cel cu şapcă, cu prima mingie Jean Ionescu, al treilea Băţosu, al patrulea Lazăr şi ultimul
din margine Petrică Ruse.S3090004
MECI DE FOTBAL LA OLTENIŢA, Duminică 13 mai 1935.
Duminecă 13 mai 1935 a avut loc pe stadionul din Olteniţa, meciul de fotbal dintre echipa de prestigiu
bucureşteană “Sportul Studenţesc” şi echipa locală “Venus” Olteniţa.
Este de remarcat faptul că gruparea universitară a deplasat la Olteniţa prima echipă, ceea ce denotă că
acest joc a fost tratat cu seriozitate întrucât echipa noastră deja îşi făcuse un renume bun în lumea fotbalului,
dovadă fiind palmaresul său de care trebuia să se ţină seama.
Ca dovadă, în prima repriză “Sportul Studenţesc” nu a reuşit să înscrie nici cel puţin un punct.
În repriza a doua însă, situaţia s-a schimbat, în sensul că universitarii au marcat 5 goluri iar Răţio un gol
în propria-i poartă.
Acestui rezultat, coechipierul lui Jean Ionescu care – aşa cum se ştie joacă pe postul de portar, şi anume
Mielu Trifan un veritabil caricaturist, i-a dedicat lui Jean Ionescu o caricatură, în care, acesta, aflat într-o cotigă
trasă de un măgar, îl bate pe măgar să meargă, iar măgarul abia mai poate să tragă cotiga care este plină de 6
mingii care simbolizează golurile primite de Jean Ionescu în meciul de fotbal jucat cu Sportul Studenţesc din
Bucureşti.
Rezultatul meciului a fost de 6-0 (0-0).S3090005
Alăturat prezint articolul din jurnal şi caricatura făcută de Mielu Trifan, colegului său Jean Ionescu. Ca
dovadă că Jean Ionescu nu s-a supărat şi a primit această caricatură, aşa cum se cuvine, a păstrat-o mai bine de
şapte decenii.
Eu la rândul meu, îmi fac datoria şi o aduc la cunoştinţa cititorului.                                                                                                                                                                        MECIUL DE FOTBAL DIN 6 IUNIE 1935 dintre echipele “CICLOP”
Bucureşti şi “VENUS” Olteniţa, disputat la Olteniţa
În faţa a circa 1500 de spectatori, a avut loc la Olteniţa la 6 iunie 1935, un meci de fotbal între echipele
“Ciclop” din Bucureşti şi “Venus” din Olteniţa.
Deşi meciul, încă din prima repriză a fost la discreţia bucureştenilor, totuşi aceştia nu au putut înscrie datorită
ineficacităţii atacului. Spre sfârşitul reprizei însă localnicii îşi revin.
În repriza a doua ai noştri de la Venus atacă necontenit dar apărarea bucureşteană este impenetrabilă. Ciclop
îşi revine şi în minutul 30 marcă un punct prin Rosenberg.
Spre sfârşitul reprizei Băţosul de la gazde reuşeşte să egaleze. În continuare, ambele echipe au depus
eforturi căutând să se detaşeze însă rezultatul rămâne egal 1-1 (0-0).
Echipa “Venus” a evoluat în următoarea formaţie : Jean Ionescu, Aurel Popescu, Pascale, Gică Moise
(Moise I), Marinescu, Iancu Vardianu, Aurel Moise (Moise II), Trifan Mihai, Băţosu, şi nelipsitul şi eficientul
Vasile Hociotă.
De la “Venus” s-au remarcat: Pascale, Moise I şi II, Băţosu şi Vasile Hociotă.S3090006
În deschidere a avut loc meciul între rezervele (juniorii aceloraşi echipe) care s-a treminat cu scorul de
3-0 (1-0) în favoarea Ciclop-ului.

MECI DE FOTBAL LA OLTENIŢA, DUMINICĂ 26 IUNIE 1935
Duminică 26 iunie 1935, pe stadionul din Olteniţa, în cadrul campionatului de fotbal categoria III-a s-a
disputat al cincilea meci de fotbal dintre echipele “Venus” din Olteniţa şi “Biruinţa” din Bucureşti.
Împotriva tuturor aşteptărilor meciul s-a terminat printr-un draw (egalitate) adică 2-2. Autorul articolului
care a aprut în jurnal este de părere că scorul nu corespunde şi nu reprezintă fizionomia reală a jocului, întrucât
mai tot timpul “Venus” a fost superioară şi nu numai datorită fundaşului C. Pascale, care a marcat în propriai
poartă (autogol) rezultatul a fost denaturat.
Ambele echipe au făcut un joc frumos, însă e drept, prea dur, fapt ce a determinat dese întreruperi. Jocul
a fost în tot timpul, pe parcursul celor 90 de minute la discreţia negrilor. Li se spune aşa jucătorilor olteniţeni
pentru că tricourile lor erau ngre.
Localnicii au jucat foarte bine, şi nu de puţine ori au creeat panică la poarta adversă, care, în cele din
urmă, au trecut cu toţii la apărare.
În minutul 9 de joc, printr-o greşeală de neiertat, C. Pascale marchează în propria-i poartă. Şase minute
mai târziu, tot Pascale, reia o minge trimisă de Porojan şi egalează : 1-1.
Revenind în formă, cu un elan inepuizabil, echipa noastră creează multe emoţii oaspeţilor. Bucureştenii,
simt oboseala terenului şi încep să cedeze.
Au existat durităţi care sunt inerente pe parcursul unui joc, însă nu-i mai puţin adevărat că acestea au fost
şi consecinţa lipsei de fermitate şi autoritate a arbitrului.S3090007
Venus însă, continuă să atace şi după 14 minute de joc reuşeşte să conducă cu 2-1 prin punctul înscris de
Pascale.
Înaintarea “Biruinţei” a încercat în mai multe rânduri poarta lui Jean Ionescu, care apără excelent, astfel
că poarta nu-i este perforată niciodată.
Abia în minutul 87 de joc – când nimeni nu mai spera la nici-o schimbare a scorului, tot Pascale este cel
care înscrie.
Cu rezultatul de 2-2 “Venus” îşi menţine locul 5 în clasamentul categoriei a III-a.
În articolul de jurnal pe care-l redau mai jos, se arată că de la echipa adversă “Biruinţa” s-a remarcat
apărarea şi inaintarea, iar de la “Venus”, portarul Jean Ionescu, apoi Pascale, Sandy, Porojan şi inconfundabilul
şi omniprezentul Vasile Hociotă.
*) N.B. autorul articolului CN Constantinescu-Olt, când spune că jocul a fost la discreţia negrilor se referă
la jucătorii olteniţeni, întrucât echipamentul era format din tricouri negre şi chiloţi albi. Echipa “Venus” nu
avea decât un rând de echipament şi era foarte bine gândit “negru cu alb” întrucât nu s-a nimerit niciodată ca
vreo echipă să aibă un echipament similar.
MECIUL DE FOTBAL DE LA OLTENIŢA DINTRE
“VENUS” ŞI “STĂRUINŢA”
Duminică pe terenul din oraşul Olteniţa, în faţa a peste 1.000
de spectatori a avut loc meciul de fotbal dintre echipele “Venus”
Olteniţa şi “Stăriunţa” din Bucureşti, care s-a soldat cu rezultatul favorabil
pentru echipa locală cu 4-2 (1-1).
În primul sfert de oră echipa locală a dominat însă fără rezultat,
iar “Stăruinţa” a deschis scorul în urma unei frumoase combinaţii.
Echipa noastră nu reuşeşte decât cu mare greutate să egaleze prin
acelaşi salvator Vasile Hociotă, şi aceasta datorită nervozităţii întregii
echipe care nu-şi găseşte ritmul.
În a doua repriză “Venus” domină net, dar nu reuşeşte să
marcheze din cauza apărării adverse supranumerice. Tot “Stăruinţa”
La apariţia pe teren a celor două formaţii, acestea au fost aplaudate
îndelung de cei circa 2000 de spectatori, favoriţi fiind bucureştenii.
Evoluţia din teren însă va dovedi contrariul.
La numai câteva minute de la debutul meciului echipa noastră
s-a instalat în careul bucureştenilor pe care nu avea să-l părăsească
până la fluierul final al arbitrului.
Echipa locală a marcat 9 goluri şi cam tot atâtea a apărat şi portarul
întrucât la un moment dat scorul putea să ia proporţii nemaiîntâlnite.
Golurile au fost marcate de Gică Moise, Vasile Hociotă, Mitrică,
Porojan şi Băţosu. Echipa locală a făcut un joc foarte frumos, combinând
tehnica de joc cu elanul pe care şi l-au menţinut până la sfârşit.
Scorul a fost de 9-1 (3-1). Cei mai buni din 22 au fost : Pascale, remarcându-
se şi Porojan, Vasile Hociotă, Moise I şi Trifan. Alăturat
anexez articolul din jurnal.
519
DUMINICA, 21 IULIE 1935, UN MECI DE FOTBAL PLĂCUT LA OLTENIŢA
Duminică 21 iulie 1935 echipa “Venus” preferata olteniţenilor a întâlnit echipa bucureşteană “Zburătorii”
pe terenul care atunci – cei mai bătrâni, ştiu – se afla la obor.
Meciul conta drept revanşă pentru olteniţenii care, la întâlnirea precedentă mâncase bătaie cu scorul de
0 -2.
După ce au dat cu banul, în faţa arbitrului, aşa cum se obişnuieşte, olteniţenii aleg terenul, mai bine zis
poarta, iar gazdele au balonul. “Zburătorii” crezând că este posibil să se reediteze ocaziile din jocul precedent,
cu o echipă considerată bună, se instalează în careul nostru, presează întrega repriză a-ntâia, dar nu reuşesc să
înscrie, neputând trece de zidul puternic format de fundaşii Răţoi şi Aurel Ionescu. Totuşi, olteniţenii, în obiectivitatea
lor au apreciat şi le-a plăcut jocul bucureştenilor, deşi ne era nefavorabil.
La reluare, spectatorii de teamă ca să nu se termine meciul fără a înscrie ai noştri, încep să-şi încurajeze
frenetic echipa.
În minutul 60 Stelică, îl deschide pe Gică Moise, care demarează pe tuşe şi face un schimb de pase cu
Porojan, reuşind să deruteze adversarul, acesta îi pasează lui Trifan, care, de la 16 metri şutează imparabil,
reuşind să înscrie. Scorul este deschis spectaculos spre mulţumirea şi în aplauzele celor 3500 de spectatori.
Aceştia, mulţumiţi de evoluţia favorabilă a situaţiei din teren îşi încurajează cu mai multă hotărâre echipa.
În minutul 80, un schimb de pase între Vasile Hociotă, Porojan şi Vodă, îl pune pe Porojan în situaţia de
a marca al doilea gol.
Dar cu tot jocul dur al bucureştenilor, aceştia nu mai reuşesc să modifice scorul care, va rămâne favorabil
cu 2-0 pentru echipa noastră.
Întreaga echipă a evoluat peste aşteptări, în următoarea formaţie : Jean Ionescu, Răţoi, Aurel Ionescu,
Stelică, Porojan, Aurel Moise, Vasile Hociotă, Mitrică, Trifan, Gică Moise şi Vodă.
În meciul de deschidere au jucat rezervele, cum le spunea atunci la juniori. Scorul a fost de 2-1 pentru